Zwiedzanie Indywidualne


Dla zwiedzających
Co można zobaczyć w murach Starego Opactwa?
Architekturę, wnętrza rudzkiego opactwa po renowacji, równocześnie mając możliwość porównania z dokumentacją zdjęciową z lat 60-tych XX wieku.
Sala wystawowa I ( Galeria )
Wystawy czasowa - czytaj aktualności
Sala wystawowa II
Pisanki z całego świata (ekspozycja stała)
Sala wystawowa III
Wystawa poświęcona pamięci rodziny książąt von Ratibor und Corvey (ekspozycja stała)
Sala wystawowa IV
Sala muzyczna (ekspozycja stała)
Krużganki:
Kamieniarka średniowieczna – maswerki, rozeta, zworniki i wsporniki
Figura Matki Bożej z opackiego dziedzińca ( po konserwacji ). więcej
Mapy - tematyczne
Wirydarz – projekt przyszłej realizacji ogrodu
Infokioski – panoramiczny podgląd na Pocysterski Zespół Klasztorno-Pałacowy wraz otaczającym go parkiem
Kapitularz:
Spośród wszystkich zabudowań klasztornych, wzniesiony, jako pierwszy. Wczesnogotycki kapitularz powstał wraz z budynkiem zakrystii. Wzniesiono go na planie kwadratu o wymiarach wnętrza 8x8 m. Przykryty był czteropolowym sklepieniem krzyżowo – żebrowym. Na początku XX w. został przebudowany i zaadoptowany na potrzeby książęcej jadalni oraz aneksu kuchennego.
Refektarz
(łac. refectorium od reficere – odnawiać) umieszczany jest przy otaczającym wirydarz krużganku, w skrzydle oddalonym od kościoła ( przy skrzydle północnym), po stronie przeciwnej niż kościół. Zarysem i wystrojem architektonicznym był zbliżony do kapitularza. Sala była przykryta sklepieniem krzyżowym, oświetlona dużymi oknami, która była połączona z krużgankiem kilkoma wejściami. Na początku XX wieku do ściany północnej została dobudowana klatka paradna zakrywająca duże dla tego miejsca okna.
Obecnie w pomieszczeniu tym odbywają się koncerty artystyczne oraz wystawy tematyczne.
„Skarbiec Cysterski”
- Droga Krzyżowa, barokowe malarstwo
- malarstwo tablicowe ( z XV w. ),
- portrety opatów ( po gruntownej konserwacji ),
- rzeźby m.in.:
Figura Chrystusa Hcce Homo - Odrestaurowana późnogotycka figura w typie Ecce Homo znajdowała się w drewnianym kościele pw. Wniebowzięcia NMP na cmentarzu w Gliwicach. Kościół ten pierwotnie był świątynią parafialną w Zębowicach koło Olesna, a do Gliwic został przeniesiony wraz z wyposażeniem w r. 1925.
Figura Chrystusa Ecce homo z Zębowic odznacza się wysokim stopniem realizmu, pojawiającym się niezbyt często w późnogotyckiej rzeźbie śląskiej, i to nie wcześniej niż w latach 90-tych wieku XV. Typ twarzy Chrystusa, o Stwoszowskiej genezie, częściej występuje na tym terenie dopiero około roku 1500. Ważnym komponentem stylowym jest także dekoracyjność opracowania włosów, kojarząca się z oeuvre Beinharta i pozwalająca na zaproponowanie orientacyjnego datowania omawianej figury na pierwszą dekadę wieku XVI.
Zapraszamy !