facebook
POCYSTERSKI ZESPÓŁ KLASZTORNO-PAŁACOWY W RUDACH
OŚRODEK FORMACYJNO-EDUKACYJNY DIECEZJI GLIWICKIEJ
Polski
English
Deutsch
Française
český
       

O Zespole  >  Wirydarz - zielnik

Infirmarium i infirmarius

Reguła św. Benedykta nakazywała wyraźnie, że zakonnicy powinni szczególną uwagę okazywać chorym. W tym celu chorzy byli umieszczani w osobnym budynku, w szpitalu lub tzw. infirmarium. W Citeaux dwa budynki przeznaczone były dla chorych: infirmerie ordinaire, skromny dwupiętrowy budynek z ogrodem otoczonym murem oraz grande infirmerie, trzynawowy budynek, który ostał się do poczatków XIX wieku. W Citeaux i innych dużych klasztorach kompleks budynków szpitalnych uzupełniały: własna kuchnia, oddzielne refektorium i latryny, kaplica szpitalna i krużganki. Konwersi posiadali własne infirmarium. Nowicjusze, pielgrzymi i potrzebujący umieszczani byli w osobnych budynkach.

Infirmarium prowadzone było przez felczera tzw. infirmarius, któremu pomagał brat zakonny tzw. famulus. Zazwyczaj infirmarius nie miał u Cystersów wykształcenia medycznego. Cystersom nie wolno było wykonywać zawodu lekarza nawet wtedy, kiedy później studia uniwesyteckie dla zakonników stały się rzeczą powszechnie praktykowaną.

Bernhard wyjaśnia ten punkt w liście do zakonników włoskich: „skoro chorób duszy w większym stopniu winno się obawiać i unikać, nie przystoi więc waszemu stanowi zakonnemu w żadnym wypadku żądać lekarstwa dla ciała, nie służy to bowiem uzdrowieniu.” O konsultacjach lekarskich i używaniu lekarstw pisał dalej: „To nie przystoi stanowi zakonnemu i przeczy zasadzie czystości naszego zakonu w szczególności i nie odpowiada ani godności ani czystości. Najważniejsza jest cierpliwość i pokora, dozwolone są najwyżej zioła lecznicze, te same których używają biedni.” Bernhard osobiście dysponował dużym praktycznym doświadczeniem w pielęgnacji i leczeniu chorych, znał się znakomicie na ziołach i ich leczniczym działaniu.

Powrót

Aktualności

08.02.2021 | Dziś swoje 86. urodzin...
Dziś swoje urodziny obchodzi bp. senior Jan Wieczorek. I Biskup Diecezji Gliwickiej (1992-2011), bardz...
czytaj dalej  strzalka
05.02.2021 | Otwieramy się dla zwie...
Serdecznie zapraszamy w najbliższą niedzielę 7 lutego br. na zwiedzanie Starego Opactwa w Rudach w...
czytaj dalej  strzalka

Kalendarium

01.01.2021 | Styczeń 2021
Styczeń Narodzenie Pańskie 1 ...
czytaj dalej  strzalka
01.02.2021 | Luty 2021
Luty Okres zwykły 1 ...
czytaj dalej  strzalka

Księga gości

Jacek napisał(a): Super miejsce! Warto z tak daleka przyjechać do Rud!
czytaj dalej  strzalka
Rafał napisał(a): Miejsce piękne i urokliwe. Aczkolwiek dziś było bardzo dużo ludzi w samym parku. Jeśli chodzi o restauracje cyst...
czytaj dalej  strzalka

Linki