facebook
POCYSTERSKI ZESPÓŁ KLASZTORNO-PAŁACOWY W RUDACH
OŚRODEK FORMACYJNO-EDUKACYJNY DIECEZJI GLIWICKIEJ
Polski
English
Deutsch
Française
český
       

Aktualności

Wystawa malarstwa - spotkanie z autorką (galeria zdjęć)

27 cze 2014 r., 11:02

Serdecznie zapraszamy w najbliższą środę na godz. 18:00 do Galerii w Starym Opactwie na spotkanie z autorką, Panią Anną Wawrykowicz – Żakowicz.

Fotorelacja ze spotkania autorskiego ( zobacz )

Pani Anna jest absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu, dyplom uzyskała na Wydziale Ceramiki i Szkła u prof. Ireny Lipskiej – Zworskiej w roku 1979, malarstwo studiowała u prof. Stanisława Rodzińskiego. Zajmuje się malarstwem, ceramiką i fotografią. Należy do Związku Polskich Artystów Plastyków. Jest stypendystką Ministra Kultury i Sztuki (1984). Za malarstwo otrzymała nagrodę Wojewody Częstochowskiego w 1990 roku.

Ceramika i malarstwo znajdują się w zbiorach Muzeum Satyry i Humoru w Gabrowie (Bułgaria), Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie i w Muzeum Częstochowskim oraz w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą.

W malarstwie szczególne miejsce zajmuje pejzaż jurajski oraz miejski związany z Częstochową, które to miasto artystka zna od wczesnego dzieciństwa.

W całej twórczości Anny Wawrykowicz – Żakowicz pojawia się motyw białego kamienia. Światło, przestrzeń, barwa, faktura obecne na obrazach tworzą swoisty zapis emocji przeżywanych podczas wędrówek po Jurze oraz starej Częstochowie.

Zaprezentowana wystawa w Galerii w Starym Opactwie opowiada o mieście, w którym Jasna Góra – symbol trwania, wzniosłości i potęgi zajmuje miejsce najważniejsze.

Artystka zaprasza na refleksyjny spacer po Częstochowie, zatrzymując się na zapomnianych podwórkach, gdzie często odbywa się niemy dialog ciepłych murów z własnymi cieniami… Proponuje chwilę zadumy nad przemijaniem, samotnością i bezradnością człowieka zagubionego we współczesnym świecie.

Obrazy prezentowane w Galerii w Starym Opactwie w Rudach powstały w latach 1998 – 2013. Większość z nich pokazywana była na Wystawie Jubileuszowej – 30 lecie pracy twórczej Anny Wawrykowicz – Żakowicz, która miała miejsce w Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie w 2010 roku.

Obrazy te są do sprzedaży.

Powrót

Aktualności

02.04.2020 | Prośba o pomoc
W związku z zaistniałą sytuacją epidemiologiczną i koniecznością całkowitego zamknięcia obiektu oraz ut...
czytaj dalej  strzalka
25.03.2020 | Dziś pogrzeb śp. ks. P...
W ubiegłą sobotę 21 marca 2020 r. zmarł po wieloletniej chorobie śp. ks. prałat Piotr Pawl...
czytaj dalej  strzalka

Kalendarium

01.01.2020 | Styczeń 2020
Styczeń Narodzenie Pańskie 1 ...
czytaj dalej  strzalka
01.02.2020 | Luty 2020
Luty Okres zwykły 1 ...
czytaj dalej  strzalka

Księga gości

Rafał napisał(a): Miejsce piękne i urokliwe. Aczkolwiek dziś było bardzo dużo ludzi w samym parku. Jeśli chodzi o restauracje cyst...
czytaj dalej  strzalka
Pielgrzymi Stowarzysze... napisał(a): Jesteśmy zachwyceni prostotą i pięknem panującym w całym Opactwie. Bardzo dziękujemy ks. Janowi za ciekawe opo...
czytaj dalej  strzalka

Linki