facebook
POCYSTERSKI ZESPÓŁ KLASZTORNO-PAŁACOWY W RUDACH
OŚRODEK FORMACYJNO-EDUKACYJNY DIECEZJI GLIWICKIEJ
Polski
English
Deutsch
Française
český
       

Aktualności

Wernisaż rzeźby i fotografii

27 cze 2016 r., 08:51

 

Już w najbliższy piątek, 1 lipca 2016 r. o godz. 18:00 zapraszamy na wystawę rzeźby Libora Hrivnaca oraz fotografii Pavela Melecky do Galerii Starego Opactwa w Rudach.

Wejście od dziedzińca.

 
BIO
 
PAVEL MELECKÝ
 
Pavel Melecký urodził się w śląskiej Opawie 10 sierpnia 1961 roku. Już w wieku szkolnym zainteresował się fotografią, która stała się jego hobby. Zainteresowania te i ogromny zapał zaprocentowały na pierwszych wystawach i konkursach uczniów szkół średnich, na których reprezentował Średnią Ekonomiczną Szkołę w Opawie. Dzięki czemu staje się wybitnym reprezentantem szkół średnich w dziedzinie fotografii amatorskiej.
Jego zainteresowania koncentrowały się na zjawiskach i przyrodzie wokół miasta oraz w strefie rekreacyjnej zapory wodnej Slezská Harta. Artystyczne odczucia, wrażliwość i zmysł dla szczegółów i sytuacji. Cierpliwość i dokładność przynoszą autorowi pozytywne efekty w jego twórczej pracy. Fotografie są naturalnym obrazem rzeczywistości, bez sztucznej ingerencji do zjawisk, które ukazuje, co stanowi jaśniejszy pogląd na otaczający świat i samego siebie.
Pierwszą wystawę autor miał w 2013 roku, kiedy już osiągnął dojrzały wiek, odbyła się ona w sali wystawowej Klasztoru Minorytów w Opawie. Prace ostatnich ośmiu lat zauroczyły zarówno laicką jak również profesjonalną publiczność, która wystawiła nieoczekiwanie bardzo wysoką ocenę. Kolejna wystawa tym razem w Laskowcu nad Morawą została bardzo ciepło i serdecznie przyjęta, a miejscowa ludność cieszyła się i zachwycała ukazaniem piękna ich regionu na fotografiach, które oceniono bardzo pozytywnie. W tym samym roku autor otrzymał propozycję wystawienia wybranych fotogramów w saloniku wystawowym Śląskiego Teatru w Opawie. Jego wystawy są bardzo pozytywnie postrzegane, a bardzo wartościowe jest to, że autor nie dąży do osiągania sukcesów, aby znaleźć się wśród grona profesjonalistów i osiągnąć akademicki poziom. Z jego zdjęć uwidacznia się pokora do przyrody, ludzkich uczuć i przeżyć.
Po kilku miesiącach ciszy wypełnionej pracą nad nowymi fotografiami, które zostały przedstawione zwiedzającym Galerię Starego Opactwa w Rudach autorstwa Pavla Meleckego – nie kryjącego zadowolenia z możliwości wystawienia swych prac, aby Polscy Przyjaciele mogli poznać piękno przyrody Ziemi opawskiej – swego najbliższego sąsiada na czeskim Śląsku.
 
LIBOR HŘIVNÁČ 
 
Libor Hřivnáč urodził się 12 listopada 1959 roku w Holaszowicach na opawskim Śląsku. Ukończył Technikum Rolnicze w Opawie. Życiowe doświadczenie zdobywał pracując w wielu różnych zawodach. Pracował w cegielni, na spółdzielczej farmie, w tartaku, przemyśle maszynowym  i w Urzędzie Gminy – zajmując się sprawami nieruchomości.
Od młodych lat fotografuje, zbiera kamienie, studiuje historię, pisze wiersze. Uczy się kamieniarstwa. Poszukuje. W kamieniu i drewnie poszukuje formy, w fotografii światła, a w poezji wyrazu. Napisał i wydał kilka zbiorków wierszy, które dopełnił swoimi fotografiami.
Czasami słyszy pytanie: „Piszesz o smutnych rzeczach – jesteś smutny? Śnisz o miłości – jesteś zakochany? Zadumany odpowiada: „Mam w zakątku duszy miłość  i sarkazm. Jestem pełny i napełniony pustką.”
Czasami do niej możesz zaglądnąć. Śpiesz się. Wcześniej niż nałoży maskę, szybciej niż zniknie w głębi swego ciała, niż cichaczem się rozsypie.
„Mówię mało, milczę mało. Nie tworzę niczego co by trwało ciągle.”
 
Libor Hřivnáč  jako poeta, fotograf i rzeźbiarz pokazuje w pracach swój wewnętrzny świat. W jego rzeźbach możemy dostrzec autentyczne świadectwo oparte na doświadczeniu wewnętrznym. Wystawa w Galerii Starego Opactwa w Rudach prezentuje jedynie wycinek jego pracy ostatnich pięciu lat. W swoich rzeźbach autor koduje przekazywane wiadomości. Jest w nich zawarty Symbol,  jak również mistyczna tajemnica wieczności, oraz droga i brama do spotkania w wiecznym przemijaniu.
Rzeźby Hřivnáča są wynikiem fuzji między autorem a użytym przez niego materiałem, są rezonansem myśli i tajemnic o których wie tylko sam autor.        
 
 
Powrót

Aktualności

02.04.2020 | Prośba o pomoc
W związku z zaistniałą sytuacją epidemiologiczną i koniecznością całkowitego zamknięcia obiektu oraz ut...
czytaj dalej  strzalka
25.03.2020 | Dziś pogrzeb śp. ks. P...
W ubiegłą sobotę 21 marca 2020 r. zmarł po wieloletniej chorobie śp. ks. prałat Piotr Pawl...
czytaj dalej  strzalka

Kalendarium

01.01.2020 | Styczeń 2020
Styczeń Narodzenie Pańskie 1 ...
czytaj dalej  strzalka
01.02.2020 | Luty 2020
Luty Okres zwykły 1 ...
czytaj dalej  strzalka

Księga gości

Rafał napisał(a): Miejsce piękne i urokliwe. Aczkolwiek dziś było bardzo dużo ludzi w samym parku. Jeśli chodzi o restauracje cyst...
czytaj dalej  strzalka
Pielgrzymi Stowarzysze... napisał(a): Jesteśmy zachwyceni prostotą i pięknem panującym w całym Opactwie. Bardzo dziękujemy ks. Janowi za ciekawe opo...
czytaj dalej  strzalka

Linki