facebook
POCYSTERSKI ZESPÓŁ KLASZTORNO-PAŁACOWY W RUDACH
OŚRODEK FORMACYJNO-EDUKACYJNY DIECEZJI GLIWICKIEJ
Polski
English
Deutsch
Française
český
       

Aktualności

Inkaska Droga Królewska - wystawa

24 wrz 2021 r., 09:16
Serdecznie zapraszamy na wystawę pt. Qhapaq Ñan (Inkaska Droga Królewska) do Galerii Sztuki w Starym Opactwie w Rudach.
 
Sieć komunikacyjna Qhapaq Ñan [czyt. Kapak Nian], stworzona przez Inków, jest systemem integrującym społeczności lokalne mieszkające na terytorium Tahuantinsuyo [czyt. Tałantinsuju]. Miała ogromne znaczenie dla rozwoju politycznego, wojskowego i administracyjnego całego Imperium. 
 
Sieć dróg zajmuje powierzchnię ponad sześćdziesięciu tysięcy kilometrów, która przebiega przez aktualne terytorium Argentyny, Boliwii, Chile, Kolumbii, Ekwadoru i Peru. Qhapaq Ñan został zbudowany w Andach, z uwzględnieniem strategicznie rozmieszczonych dróg. Punktem centralnym szlaku była stolica imperium Inków - Cusco. 
 
Cechą charakterystyczną tego inkaskiego systemu dróg jest to, że został zaprojektowany i wybudowany w taki sposób, aby mógł dostosować się do rozmaitych warunków otoczenia geograficznego i ekologicznego, ujawniając oczywistą dominację środowiska naturalnego. 
Obecnie Qhapaq Ñan nadal służy członkom miejscowych społeczności, jako szlak komunikacyjny, a także jest stale odkrywany przez turystów oraz peruwiańskich i zagranicznych badaczy. 
Do dnia dzisiejszego Qhapaq Ñan ma ogromne znaczenie jako linia komunikacyjna, która pozwala na wzajemne przenikanie się różnych kultur i tradycji społeczności mieszkających wzdłuż tej drogi. Ministerstwo Kultury Peru, poprzez Projekt Qhapaq Ñan, przeprowadza prace badawcze i konserwacyjne oraz zajmuje się odrestaurowaniem, przywróceniem do użytku publicznego i promowaniem inkaskiej Drogi Królewskiej, będącej żywym przykładem dziedzictwa kulturowego na obszarze andyjskim. 
 
Inkaska Droga Królewska została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w dniu 21 czerwca 2014 roku podczas 38 Sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Oświaty, Nauki i Kultury.
 
Wystawę można zwiedzać od najbliższej niedzieli (26 września br. do końca października – w godzinach otwarcia muzeum - niedziela). Dla grup przez cały tydzień po wcześniejszej rezerwacji
 
Powrót

Aktualności

13.10.2021 | Koncert w Starym Opact...
Muzyka w starym opactwie Rudy – 2021 XXVI cykl   Studium Muzyki Koście...
czytaj dalej  strzalka
24.09.2021 | Inkaska Droga Królewsk...
Serdecznie zapraszamy na wystawę pt. Qhapaq Ñan (Inkaska Droga Królewska) do Galerii Szt...
czytaj dalej  strzalka

Kalendarium

01.09.2021 | Wrzesień 2021
Wrzesień Okres zwykły 1 ...
czytaj dalej  strzalka
01.10.2021 | Październik 2021
Październik Okres zwykły 1 ...
czytaj dalej  strzalka

Księga gości

Mariusz napisał(a): Byłem, zobaczyłem i oniemiałe :) Piękne miejsce, perełka Górnego Śląska :)
czytaj dalej  strzalka
Boguś napisał(a): Uwielbiam te miejsce, zapraszam do mnie Rybnik https://rybnik-moje-miasto.blogspot.com/
czytaj dalej  strzalka

Linki