facebook
POCYSTERSKI ZESPÓŁ KLASZTORNO-PAŁACOWY W RUDACH
OŚRODEK FORMACYJNO-EDUKACYJNY DIECEZJI GLIWICKIEJ
Polski
English
Deutsch
Française
český
       

Aktualności

Figura Matki Bożej po 67 latach powróciła do Starego Opactwa

28 maj 2012 r., 09:14

Podczas przebudowy klasztoru na styl barokowy w latach 1730–1780, na dziedzińcu nad głównym wejściem klasztornym i portykiem od strony północnej wykonano konchę, w której została umieszczona wykonana z kamienia figura Matki Bożej z Dzieciątkiem. Z relacji korespondencyjnej Opata benedyktyńskiego Adalberta Kurzeja (z Maria Laach) z ks. Janem Rośkiem[1] wynika, iż figura ta po pożarze kościoła i budynków klasztorno-pałacowych po II Wojnie Światowej została przeniesiona dla bezpieczeństwa przed dewastacją i dalszą degradacją do odrestaurowanego po wojnie kościoła, umieszczona nad wejściem do kaplicy Mariackiej w miejsce wcześniejszej figury, która została zniszczona przez czerwonoarmistów, którzy to posłużyli się figurą jako tarczą strzelniczą i została w całości zniszczona pod koniec stycznia 1945 roku.

W dniu 12 listopada 2010 o godz. 12:00 figura Matki Bożej z dzieciątkiem została ściągnięta z nad wejścia do Kaplicy w celu przeprowadzenia odlewu kopi i konserwacji.

W dniu 22 maja, po 67 latach figura powróciła w pierwotne miejsce. 23 maja 2012r. o godz. 21:00 odbyło się poświęcenie kopi figury Matki Bożej przez abpa Ludwiga Schicka z Bambergu oraz bpa gliwickiego Jana Kopca, towarzyszącym tej doniosłej chwili i aurze byli Ks. Jan Rosiek, ks. Jacek Orszulak, ks. Hubert Sklorz, Ks. Jarosław Mrówczyński – Sekretarz Episkopatu Polski, Jörg Lüer – sekretarz Episkopatu Niemiec, księża diakoni diecezji gliwickiej i opolskiej, oraz Joanna Lepiarczyk, Grzegorz Tomasiak i Marek Tomasiak.

Figura Maryjna jest usytuowana nad północnym wejściem klasztornym, w sklepieniu konchowym, o wymiarach: wys. (1,09m), x szer. (1,94 m), x głeb. (37cm). Figura jest odlewem oryginalnej rzeźby, która była w tym miejscu do końca II Wojny Światowej. Obecnie oryginalna rzeźba z piaskowca znajduje się w pracowni konserwatorskiej i przechodzi gruntowną konserwację. Po przeprowadzonych pracach konserwatorskich trafi do sali wystawienniczej w starym opactwie.

Pod kapliczką, między drzwiami, i figurą znajduje się inskrypcja dedykowana Matce Bożej, jako modlitwa i prośba o opiekę nad Rudami, oraz pamiątka przebudowy klasztoru za czasów opata Andrzeja Emanuela Pospela:

  Regina Coeli  
F. A . Custodia Fida Raudensium A .R .
(Frater Andreas) Custodi, protege, defende, serva (Abbas Raudensis)


( pzk-p © by g.t. )

 


[1] J. Lepiarczyk, Kaplice,  kapliczki, krzyże i figury jako wyraz pobożności wiernych Parafii Rudy,  Opole 2010, maszynopis, s. 160. Aneks 5. Oryginał listu dr Adalberta Kurzeja OSB do ks. dyr. Jan Rośka i jego tłumaczenie.


 

Powrót

Galeria powiązana: Figura Matki Bożej po 67 latach...

miniaturka
miniaturka
miniaturka
miniaturka
miniaturka
miniaturka
miniaturka
miniaturka
Pełna galeria

Aktualności

26.01.2022 | Podpalenie kościoła i ...
Dziś przypada 77. rocznica splądrowania i podpalenia kościoła oraz pałacu w Rudach przez Armię Czerwon...
czytaj dalej  strzalka
06.01.2022 | Weekendowa kuźnia zdro...
Weekendowa kuźnia zdrowia św. HILDEGARDY czyli odżyw ciało, nakarm ducha!   ...
czytaj dalej  strzalka

Kalendarium

01.09.2021 | Wrzesień 2021
Wrzesień Okres zwykły 1 ...
czytaj dalej  strzalka
01.10.2021 | Październik 2021
Październik Okres zwykły 1 ...
czytaj dalej  strzalka

Księga gości

Mariusz napisał(a): Byłem, zobaczyłem i oniemiałe :) Piękne miejsce, perełka Górnego Śląska :)
czytaj dalej  strzalka
Boguś napisał(a): Uwielbiam te miejsce, zapraszam do mnie Rybnik https://rybnik-moje-miasto.blogspot.com/
czytaj dalej  strzalka

Linki