facebook
POCYSTERSKI ZESPÓŁ KLASZTORNO-PAŁACOWY W RUDACH
OŚRODEK FORMACYJNO-EDUKACYJNY DIECEZJI GLIWICKIEJ
Polski
English
Deutsch
Française
český
       

Kalendarium

2016

od: 01 sty 2016 r., 00:00
do: 31 gru 2016 r., 19:00
Fotografia i rzeźba. Libor Hrivnac i Pavel Melecky /Cz/. Galeria Sztuki 
w Starym Opactwie w Rudach.
1.07 – 30.09.2016
 
 
PAVEL MELECKÝ
 
Pavel Melecký urodził się w śląskiej Opawie 10 sierpnia 1961 roku. Już w wieku szkolnym zainteresował się fotografią, która stała się jego hobby. Zainteresowania te i ogromny zapał zaprocentowały na pierwszych wystawach i konkursach uczniów szkół średnich, na których reprezentował Średnią Ekonomiczną Szkołę w Opawie. Dzięki czemu staje się wybitnym reprezentantem szkół średnich w dziedzinie fotografii amatorskiej.
Jego zainteresowania koncentrowały się na zjawiskach i przyrodzie wokół miasta oraz w strefie rekreacyjnej zapory wodnej Slezská Harta. Artystyczne odczucia, wrażliwość i zmysł dla szczegółów i sytuacji. Cierpliwość i dokładność przynoszą autorowi pozytywne efekty w jego twórczej pracy. Fotografie są naturalnym obrazem rzeczywistości, bez sztucznej ingerencji do zjawisk, które ukazuje, co stanowi jaśniejszy pogląd na otaczający świat i samego siebie.
Pierwszą wystawę autor miał w 2013 roku, kiedy już osiągnął dojrzały wiek, odbyła się ona w sali wystawowej Klasztoru Minorytów w Opawie. Prace ostatnich ośmiu lat zauroczyły zarówno laicką jak również profesjonalną publiczność, która wystawiła nieoczekiwanie bardzo wysoką ocenę. Kolejna wystawa tym razem w Laskowcu nad Morawą została bardzo ciepło i serdecznie przyjęta, a miejscowa ludność cieszyła się i zachwycała ukazaniem piękna ich regionu na fotografiach, które oceniono bardzo pozytywnie. W tym samym roku autor otrzymał propozycję wystawienia wybranych fotogramów w saloniku wystawowym Śląskiego Teatru w Opawie. Jego wystawy są bardzo pozytywnie postrzegane, a bardzo wartościowe jest to, że autor nie dąży do osiągania sukcesów, aby znaleźć się wśród grona profesjonalistów i osiągnąć akademicki poziom. Z jego zdjęć uwidacznia się pokora do przyrody, ludzkich uczuć i przeżyć.
Po kilku miesiącach ciszy wypełnionej pracą nad nowymi fotografiami, które zostały przedstawione zwiedzającym Galerię Starego Opactwa w Rudach autorstwa Pavla Meleckego – nie kryjącego zadowolenia z możliwości wystawienia swych prac, aby Polscy Przyjaciele mogli poznać piękno przyrody Ziemi opawskiej – swego najbliższego sąsiada na czeskim Śląsku.
 
LIBOR HŘIVNÁČ 
 
Libor Hřivnáč urodził się 12 listopada 1959 roku w Holaszowicach na opawskim Śląsku. Ukończył Technikum Rolnicze w Opawie. Życiowe doświadczenie zdobywał pracując w wielu różnych zawodach. Pracował w cegielni, na spółdzielczej farmie, w tartaku, przemyśle maszynowym  i w Urzędzie Gminy – zajmując się sprawami nieruchomości.
Od młodych lat fotografuje, zbiera kamienie, studiuje historię, pisze wiersze. Uczy się kamieniarstwa. Poszukuje. W kamieniu i drewnie poszukuje formy, w fotografii światła, a w poezji wyrazu. Napisał i wydał kilka zbiorków wierszy, które dopełnił swoimi fotografiami.
Czasami słyszy pytanie: „Piszesz o smutnych rzeczach – jesteś smutny? Śnisz o miłości – jesteś zakochany? Zadumany odpowiada: „Mam w zakątku duszy miłość  i sarkazm. Jestem pełny i napełniony pustką.”
Czasami do niej możesz zaglądnąć. Śpiesz się. Wcześniej niż nałoży maskę, szybciej niż zniknie w głębi swego ciała, niż cichaczem się rozsypie.
„Mówię mało, milczę mało. Nie tworzę niczego co by trwało ciągle.”
 
Libor Hřivnáč  jako poeta, fotograf i rzeźbiarz pokazuje w pracach swój wewnętrzny świat. W jego rzeźbach możemy dostrzec autentyczne świadectwo oparte na doświadczeniu wewnętrznym. Wystawa w Galerii Starego Opactwa w Rudach prezentuje jedynie wycinek jego pracy ostatnich pięciu lat. W swoich rzeźbach autor koduje przekazywane wiadomości. Jest w nich zawarty Symbol,  jak również mistyczna tajemnica wieczności, oraz droga i brama do spotkania w wiecznym przemijaniu.
Rzeźby Hřivnáča są wynikiem fuzji między autorem a użytym przez niego materiałem, są rezonansem myśli i tajemnic o których wie tylko sam autor.     
 
 
Madonny Polskie. Wystawa malarstwa Franciszka Kafela. Galeria Sztuki w Starym Opactwie w Rudach.
30.04 – 30.06.2016
 
 
 
Studium nieskończoności. Michał Klasik (rzeźba). Galeria Sztuki 
i skryptorium artystyczne w Starym Opactwie w Rudach.
8.03 – 17.04.2016
Powrót

Aktualności

24.05.2019 | Dziś są ur. ks. dzieka...
Dziś (24 maja br.)  o godz. 17:30 w Bazylice Mniejszej w Rudach zostanie odprawiona Msza Święta d...
czytaj dalej  strzalka
23.05.2019 | Muzyka w Starym Opactw...
więcej - przeczytaj!
czytaj dalej  strzalka

Kalendarium

01.01.2017 | 2017
Wystawa fotografii Przestrzeń i cisza. Przenikanie   ks. Arkadiusz Wuwer &nb...
czytaj dalej  strzalka
04.08.2018 | 2018
1. Wystawy fotografii Marka Tomasiaka. Zdjęcia zostały wykonane w latach 2005-2018 podczas prac odbudow...
czytaj dalej  strzalka

Księga gości

Rafał napisał(a): Miejsce piękne i urokliwe. Aczkolwiek dziś było bardzo dużo ludzi w samym parku. Jeśli chodzi o restauracje cyst...
czytaj dalej  strzalka
Pielgrzymi Stowarzysze... napisał(a): Jesteśmy zachwyceni prostotą i pięknem panującym w całym Opactwie. Bardzo dziękujemy ks. Janowi za ciekawe opo...
czytaj dalej  strzalka

Linki