facebook
POCYSTERSKI ZESPÓŁ KLASZTORNO-PAŁACOWY W RUDACH
OŚRODEK FORMACYJNO-EDUKACYJNY DIECEZJI GLIWICKIEJ
Polski
English
Deutsch
Française
český
       

Ratujmy śląskie zabytki

Z wielką satysfakcją pragniemy podzielić się radością z realizacji programu Odbudowy Zespołu Klasztorno-Pałacowego w Rudach, który staje się coraz większą chlubą Górnego Śląska, Diecezji Gliwickiej oraz całego regionu. Odbudowa pocysterskiego dziedzictwa w Rudach to program rewitalizacji materialnej i duchowej tak cennego zabytkowego obiektu śląskiej ziemi. Owoce pracy są czytelne i przez społeczność odwiedzającą to miejsce z zachwytem przyjmowane. Możliwe to stało się dzięki wysiłkowi wielu ludzi dobrej woli, którzy pracą i modlitwą wspierają to dzieło.
 
 
Od 1998 roku pocysterskie średniowieczne założenie klasztorne w Rudach jest otaczane szczególną troską przez Diecezję Gliwicką. Wielkie wyzwanie odbudowy, tak cennego obiektu dla Górnego Śląska, jest ogromnym zadaniem złożonym na barki Diecezji, miejscowych Biskupów oraz ich współpracowników bezpośrednio odpowiedzialnych za dzieło odbudowy. 
 
Po paru latach od momentu oddania zrujnowanego obiektu Kościołowi i latach wytężonej pracy, śmiało można powiedzieć, że „sprawa Rud została wygrana” jak to określiła gazeta „Rzeczpospolita” w swoim specjalnym wydaniu o zabytkach z dnia 11 września 2003 r. Cieszą owoce pracy, cieszą rzesze ludzi odwiedzających to miejsce i radujących się z postępów pracy. Powoli, ale konsekwentnie przywracana jest dawna świetność tego miejsca. 
 
W tym dziele ma udział wielu ludzi dobrej woli wspierających dzieło odbudowy. Dzięki życzliwości i pomocy finansowej wielu dobroczyńców możliwe było ocalenie od zniszczenia i przeprowadzenie prac konserwatorskich cennych dzieł sztuki, wśród nich: figury, obrazy od XIII-XVIII wieku - portrety cysterskich opatów rudzkiego klasztoru.
 
Przed nami na wiele jeszcze lat ogrom prac przy samym obiekcie, ale również ogromna troska o zabytki ruchome (obrazy, rzeźby, precjoza) gromadzone w Starym Opactwie.
 

 
Wciąż pozostaje wiele zabytkowych dzieł sztuki, które wymagają prac konserwatorskich, a my chcielibyśmy kontynuować to dzieło ratowania dziedzictwa kulturowego śląskiej ziemi, dlatego ośmielam się zwrócić z prośbą o wsparcie finansowe tego dzieła, by można było poddać konserwacji i renowacji kolejne cenne dzieła sztuki.
 
Zwracam się zatem z serdeczną prośbą o dalsze wsparcie finansowe renowacji „śląskich zabytków”
 
Ks. Jan Rosiek
Dyrektor Ośrodka
Formacyjno-Edykacyjnego
Diecezji Gliwickiej w Rudach
 
 
Subkonto Starego Opactwa:
Fundacja Silesia Pro Europa
ul. Jana Pawła II 5a
44-100 Gliwice
 
Pekao S.A.
96 1240 1343 1111 0010 4727 3851
 
druk do pobrania ( jpg ) lub ( rar )

Aktualności

24.05.2019 | Dziś są ur. ks. dzieka...
Dziś (24 maja br.)  o godz. 17:30 w Bazylice Mniejszej w Rudach zostanie odprawiona Msza Święta d...
czytaj dalej  strzalka
23.05.2019 | Muzyka w Starym Opactw...
więcej - przeczytaj!
czytaj dalej  strzalka

Kalendarium

01.01.2017 | 2017
Wystawa fotografii Przestrzeń i cisza. Przenikanie   ks. Arkadiusz Wuwer &nb...
czytaj dalej  strzalka
04.08.2018 | 2018
1. Wystawy fotografii Marka Tomasiaka. Zdjęcia zostały wykonane w latach 2005-2018 podczas prac odbudow...
czytaj dalej  strzalka

Księga gości

Rafał napisał(a): Miejsce piękne i urokliwe. Aczkolwiek dziś było bardzo dużo ludzi w samym parku. Jeśli chodzi o restauracje cyst...
czytaj dalej  strzalka
Pielgrzymi Stowarzysze... napisał(a): Jesteśmy zachwyceni prostotą i pięknem panującym w całym Opactwie. Bardzo dziękujemy ks. Janowi za ciekawe opo...
czytaj dalej  strzalka

Linki